Jak usprawiedliwić nieobecność na rozprawie

Ten artykuł jest dla oskarżonych, oskarżycieli i świadków. Pełnomocników i obrońców pomijam, dlatego że jako profesjonalne podmioty doskonale znają procedurę karna i wiedzą jak usprawiedliwić swoją nieobecność w sądzie. 

Teraz do rzeczy.

Usprawiedliwienie niestawiennictwa opisane jest w art. 117 § 2 i 3 kodeksu postępowania karnego (kpk), które kolejno stanowią:

  • Czynności nie przeprowadza się, jeżeli osoba uprawniona nie stawiła się, a brak dowodu, że została o niej powiadomiona, oraz jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że niestawiennictwo wynikło z powodu przeszkód żywiołowych lub innych wyjątkowych przyczyn, a także wtedy, gdy osoba ta usprawiedliwiła należycie niestawiennictwo i wnosi o przeprowadzenie czynności bez jej obecności, chyba że ustawa stanowi inaczej
  • Usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby oskarżonych, świadków, obrońców, pełnomocników i innych uczestników postępowania, których obecność była obowiązkowa lub którzy wnosili o dopuszczenie do czynności, będących uprawnionymi do wzięcia w niej udziału, wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie, wystawionego przez lekarza sądowego.

Teraz rozwiążmy zagadkę o co chodzi w tych dwóch punktach, o jakich przypadkach jest mowa? 

Odnosząc się do pierwszego punktu (art. 117 § 2 kpk) wydaje się, że brak dowodu doręczenia zawiadomienia nie wymaga jakby uzasadnienia. Albo sąd nie wysłał listu albo Poczta Polska miała problemy z dostarczeniem przesyłki (listonosz nie zostawiła awiza, przesyłka pocztowa zagubiła się).

Przeszkoda żywiołowa zdarza się rzadko ale ma czasem swój oddźwięk w przygotowaniu spraw sądowych. Pamiętacie wybuch wulkanu na Islandii, bodajże w maju 2011r.? Wybuch ten przyczynił się do częściowego paraliżu lotniczego. To właśnie on był powodem odroczenia u mnie kilku spraw karnych, z powodu niemożności dotarcia świadków do sądu. Ich loty najzwyczajniej w świecie zostały odwołane. 

Obraz Clker-Free-Vector-Images z Pixabay

 Masz gospodarstwo rolne, które zalała fala powodziowa. Wiadomo, że nie rzucisz ratowania swojego dobytku życia aby stawić się punktualnie na rozprawie. Takich sytuacji można mnożyć. 

Pamiętaj jednak, że przeszkoda żywiołowa kiedyś się zakończy, a ty będziesz musiał stawić się w sądzie prędzej czy później. Twoja niemożliwość stawienia się na rozprawie trwa tylko tak długo jak długo trwa przeszkoda żywiołowa. Co robić jak zatrzyma cię żywioł? Jeśli masz możliwość to zadzwoń do Sądu i poinformuj go o okolicznościach uniemożliwiających twoje stawiennictwo. Pracownik sądowy sporządzi odpowiednią notatkę i przedłoży sędziemu do wiadomości. Jeśli w chwili obecnej nie masz możliwości skontaktowania się z sądem, zrób to przy najbliższej okazji – listownie albo telefonicznie. Wytłumacz dlaczego nie mogłeś się stawić. W miarę możliwości przedstaw jakiś dowód np. ksero biletu lotniczego i wydruku internetowego z oświadczenia o wstrzymaniu lotów.   

Z praktyki sądowej jako przykład dla innych wyjątkowych przyczyn mogę wskazać brak stawienia się oskarżonego na rozprawę z uwagi na zepsucie się jego samochodu. Oskarżony miał niefortunny przypadek gdy jego pojazd odmówił posłuszeństwa na autostradzie. Był daleko od parkingu. Nie mógł porzucić samochodu na poboczu. Jedyne rozwiązanie w takiej sytuacji to wezwać lawetę i zawieźć pojazd do swojego mechanika. Oczywiście na drugi dzień do sądu został wysłany formularz z odbioru pojazdu przez lawetę. Takie sytuacje muszą być poparte jakimś dokumentem, zdjęciem, rachunkiem za naprawę samochodu. Jeśli masz jakiś dokument potwierdzający zaistniała okoliczność – pokaż go sądowi.  

W okresie wakacyjnym do przesłanki należytego usprawiedliwienia niestawiennictwa można wrzucić zaplanowany już dawno urlop. Kilkukrotnie spotkałam się z sytuacją gdy świadkowie nie mogli się stawić na rozprawę z uwagi na zaplanowany już wcześniej urlop. Przedkładali wtedy do sądu informację o dokonanej rezerwacji, zaświadczenia od pracodawcy o ustanowionym urlopie albo składali jedynie indywidualne oświadczenia, że wraz z rodziną będą przebywać na urlopie w znacznej odległości od sądu, co uniemożliwi ich stawiennictwo. Takie usprawiedliwienia są jak najbardziej na miejscu. Nie spotkałam się z sytuacja aby sąd nie uwzględnił takiego usprawiedliwienia.

 A teraz wisienka na torcie – niemożność stawiennictwa z uwagi na chorobę. Zgodnie z § 3 art. 117 kpk potrzebujesz mieć zaświadczenie od lekarza sądowego, że twoja choroba stanowi przeszkodę w stawiennictwu na rozprawę ale czy zawsze…? 

Wstajesz z łóżka w dniu rozprawy, gardło ,,zawalone”, gorączka 40 stopni, mięśnie cię bolą, pójście do łazienki to jest wyczyn na miarę alpinisty wspinającego się na K2. Co robisz? Dzwonisz od razu do sądu i informujesz o tym, że z uwagi na zły stan zdrowia nie masz możliwości stawić się w dniu dzisiejszym na rozprawę. Informujesz, że udasz się do lekarza rodzinnego i lekarza sądowego. Jak otrzymasz zaświadczenia niezwłocznie przedłożysz do sądu. 

Jesteś sam w domu, lekarz sądowy jest w innej miejscowości albo na drugim końcu miasta. Nie masz transportu aby udać się do lekarza. Masz za to zaświadczenie od lekarza rodzinnego. Co robisz? Przedstawiasz zaświadczenie od lekarza rodzinnego i usprawiedliwiasz sytuację dlaczego nie mogłeś stawić się u lekarza sądowego. Sąd powinien potraktować to jako należyte usprawiedliwienie niestawiennictwa z art. 117 § 2 kpk. 

Okoliczności utrudniające stawiennictwo w sądzie zdarzają się. Przypadku przecież chodzą po ludziach.  Nie denerwujcie się na sad, że dał termin stawiennictwa na dzień, który wam nie odpowiada. Sądy zazwyczaj rozumieją nagłe okoliczności i to, że macie już plany, których nie da się zmienić. Przedstawcie to sądowi, poproście o inny termin, jak możecie to wskażcie dogodne dla was terminy, może uda się sądowi dostosować do was.  

 

  

Follow adwokat Paulina Poszytek:

Jestem adwokatem z Wrocławia. Zajmuję się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców oraz prawem cywilnym (w tym spadkowym). Oprócz tej strony, prowadzę też blog prawodlazeglarzy.pl. Serdecznie zapraszam do częstych odwiedzin :) Jeśli masz jakiekolwiek pytania, dotyczące spadków, zostaw komentarz lub napisz bezpośrednio do mnie - chętnie Ci pomogę.

Skomentuj