Jazda po alkoholu – linia obrony

W poprzednim wpisie rozróżniono kiedy jazda po alkoholu stanowi przestępstwo, a kiedy wykroczenie. Opisałam też jakie sankcje Tobie grożą za jazdę na podwójnym gazie. Teraz przejdźmy do praktyki, która pewnie cię interesuje. 

Obraz Kristijan Puljek z Pixabay

1.Stało się, wsiadłeś po alkoholu za kierownicę, zatrzymali Cię do kontroli, kazali dmuchać, wydmuchałeś trochę ponad 0,25 mg.  Co robisz? Prosisz o powtórzenie badania. Jeśli jest przybliżone do tego pierwszego i nadal wskazuje 0,25 mg wnosisz o zbadanie krwi. Prawdopodobnie, zanim dojedziesz z funkcjonariuszami do szpitala i zanim pobiorą ci krew do zbadania, stężenie alkoholu we krwi znacznie się zmniejszy. W badaniu z krwi powinno wyjść wtedy znacznie mniej niż 0,5‰ lub nawet 0‰. Twoja obrona idzie wtedy na wykroczenie lub nawet na uniewinnienie. Możesz zażądać też od funkcjonariuszy potwierdzenie kalibracji alkomatu oraz dokument stwierdzający jaki alkomat ma współczynnik odchyleń od normy. To żądanie w obecnym stanie prawdopodobnie pójdzie na manowce, gdyż Policja zazwyczaj posiada wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające prawidłowość funkcjonowania urządzenia ale spróbować nie zaszkodzi. Nadal zdarzają się niedopatrzenia Policji. 

2. Jeśli wyjdzie znacznie ponad 0,25 mg w wydychanym powietrzu to Policja powinna zrobić przynajmniej jeszcze dwa pomiary w równych odstępach czasu (10 lub 15 minutowych). Zdarza się, że tego nie robią, a jest to ważne do ustalenia w jakiej fazie upojenia jest kierowca.

Faza wchłaniania alkoholu – wtedy widoczna jest tendencja zwyżkowa i można twierdzić, że kierowca spożywał alkohol nie tak dawno. 

Faza wytrącania alkoholu – wtedy widoczny jest spadek wydychanego alkoholu, potwierdza to, że kierowca spożywał alkohol w dalekim czasie. 

Faza upojenia – wtedy parametry badań alkomatem są zbliżone i w tych samych granicach. 

Tutaj przy linii obrony ważna jest wysokość pomiaru oraz w jakiej fazie kierowca się znajduje. Przyjmując, że kierowca wydycha ilość alkoholu określającą przestępstwo, to najkorzystniej jest gdy: a) pomiar zbliżony jest do dolnej granicy oznaczenie nietrzeźwości; b) kierowca jest w fazie wytrącenia alkoholu.

Policja po badaniu pyta kierowcę ile i kiedy wypił. Pamiętaj, że nie musisz odpowiadać albo możesz powiedzieć nieprawdę. Korzystasz przecież wtedy z twojego prawa do obrony. Nie musisz podawać niekorzystnych dla siebie informacji. Zawsze można je uzupełnić później po konsultacji z adwokatem.   

3. Czas i miejsce ma znaczenie przy wymiarze kary. Oczywiście walczysz o jak najniższy. Mniejszą karę dostanie kierowca, który jechał polną drogą w porze nocnej, niż ten, który prowadził na ruchliwej drodze, w godzinie szczytu komunikacyjnego. 

4. Jeśli nie byłeś wcześniej karany staraj się o warunkowe umorzenie postępowania. Jeśli z powodu zdarzenia miałeś jakieś nieprzyjemne okoliczności życiowe – np. straciłeś pracę, odsunęli cię z zarządu, poinformuj o tym Sąd i wykazuj, że karę życie już ci wymierzyło.

5. Skrucha i przyznanie się do winy zazwyczaj stanowi przesłankę obniżenia wymiaru kary.

Powyżej przedstawione są podstawowe okoliczności, które bada obrońca. Pamiętaj, że adwokat wie, jak uwypuklić korzystne dla oskarżonego aspekty. Wykorzystaj to i nie bój się skorzystać z pomocy Kancelarii. Obrońca może zauważy inne, korzystne dla Ciebie okoliczności.

 

Follow adwokat Paulina Poszytek:

Jestem adwokatem z Wrocławia. Zajmuję się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców oraz prawem cywilnym (w tym spadkowym). Oprócz tej strony, prowadzę też blog prawodlazeglarzy.pl. Serdecznie zapraszam do częstych odwiedzin :) Jeśli masz jakiekolwiek pytania, dotyczące spadków, zostaw komentarz lub napisz bezpośrednio do mnie - chętnie Ci pomogę.

Skomentuj