W dniu dzisiejszym artykuł trochę z innej dziedziny ale jakże aktualny dla kierowców.
Większość kierowców rozumuje tak: no jest zakaz postoju, ale obejmuje on tylko ulicę, chodnik to nie ulica, jest przecież szeroki, po moim zaparkowaniu pieszy będzie miał pozostawione 1,5 m chodnika zatem parkowanie jest dozwolone. Czy na pewno?
Takie myślenie jest błędne. Jeśli jest znak zakaz postoju to dotyczy on i ulicy i chodnika, chyba że pod nim jest biała tabliczka z napisem ,,nie dotyczy chodnika”. Brak takiej informacji stanowi o tym, że nie możesz zaparkować. Mówi o tym art. 47 ustawy o ruchu drogowym: ,,Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku (…) pod warunkiem, że na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju” – jest to interpretacja § 2 zd. 1 art. 47 p.r.d. w związku z §1 pkt 1 art. 47 p.r.d.
No dobra ale o co chodzi z tym art. 47 p.r.d.? W internecie widzę dużo zapytań o jego interpretację. Z czytanych komentarzy wywnioskowałam, że wątpliwości w rozumieniu tego artykułu spowodowane są chęcią odkrycia czegoś do walki ze służbami, które ukarały mandatem za złe parkowanie. Prawda jest natomiast taka, że w tym przepisie nie ma powodu doszukiwać się czegoś szczególnego.
§ 1 art. 47 p.r.d mówi kiedy możesz się zatrzymać lub postawić samochód o masie nie przekraczającej 2,5 ton kołami jednego boku lub kołami przedniej osi pojazdu. Muszą być tutaj spełnione trzy warunki:
- na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
- szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
- pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
§ 2 art. 47 p.r.d. mówi natomiast jakie pojazdy i kiedy mogą całe zaparkować na chodniku przy krawędzi jezdni. Tutaj po pierwsze muszą być spełnione trzy punkty, o których mowa powyżej. Po drugie takie zaparkowanie może uczynić: samochód osobowy, motocykl, motorower, rower lub wózek rowerowy. Po trzecie pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
Wiem, że ten artykuł rozwiał twoje wątpliwości co do interpretacji artykułu, z której na pewno nie jesteś zadowolony – bo nie masz linii obrony np. ze strażą miejską. Spokojnie w takich przypadkach da się wybronić od mandatu. Wiąże się to z nieprzyjęciem mandatu i sprawą w sądzie. W artykule przedstawione są przypadki z mojej praktyki i zastosowania skutecznej linii obrony. W każdym przypadku sąd wydał jedynie karę nagany Zapraszam zatem do zapoznania się z artykułem ,,Linia obrony- zaparkowanie na zakazie postoju”.
Skomentuj